In de Landelijke Traumaregistratie (LTR) worden data geregistreerd van alle (multi)traumapatiënten die in een ziekenhuis terechtkomen. Data vanaf 2023 worden verwerkt in een nieuw dataplatform, ontwikkeld door DHD. Esmée Bickel, Beleidsadviseur Trauma bij Netwerk Acute Zorg, coördineert de implementatie van het nieuwe DHD-platform in de ROAZ-regio Zwolle en legt uit hoe dit in zijn werk gaat.

Esmée Bickel
Verwerken van de data
Het verwerken van de traumadata gaat in drie stappen: registratie, aanlevering en controle. Registratie gebeurt in het elektronisch patiëntendossier (EPD) door registratiemedewerkers van de ziekenhuizen. Vervolgens worden die data aangeleverd bij DHD, dat automatische controles uitvoert om de datakwaliteit te waarborgen. Uit het dataplatform komt een verwerkingsverslag, dat aangeeft welke data aangevuld of verbeterd moet worden. Bij deze laatste twee stappen ondersteunt Esmée de ziekenhuizen voorlopig. Esmée: “Zo kunnen we de ziekenhuizen optimaal ondersteunen en hebben we als Netwerk Acute Zorg zicht op de data en datakwaliteit”.
Implementatie in de praktijk
Esmée was vanaf het begin betrokken bij de implementatie van het nieuwe LTR-systeem. “Begin 2023 moesten we al voorbereidingen treffen, en uiteindelijk is het platform in november online gegaan. Ik moest zorgen dat alle technische voorwaarden om aan te sluiten in de ziekenhuizen geregeld waren.” Binnen de ziekenhuizen moest bijvoorbeeld een privacy verzendmodule (PVM) geïnstalleerd worden, waarmee de data kan worden verstuurd. Die module borgt de versleuteling van gevoelige patiëntdata, zoals het BSN-nummer. Esmee: “Zelf had ik bijvoorbeeld ook 0-urencontracten nodig bij alle ziekenhuizen in ROAZ-regio Zwolle, zodat ik de registratiemedewerkers goed kan ondersteunen bij de overgang naar de nieuwe LTR-werkwijze.”
Al met al moest aan een aantal voorwaarden worden voldaan voordat het nieuwe platform kon worden geïmplementeerd. Esmée: “In november heb ik met alle ziekenhuizen afspraken gemaakt om voor de eerste keer via de PVM data aan te leveren bij het nieuwe DHD-platform. Zwolle (Isala) was het eerste ziekenhuis in de regio; daar was ook iemand van DHD bij om eventueel te kunnen assisteren, maar gelukkig ging dit vrijwel in één keer goed. Bij de rest van de ziekenhuizen heb ik de eerste aanlevering zelf begeleid. Het was voor mij heel leuk om al die ziekenhuizen te bezoeken en de mensen beter te leren kennen, omdat je echt samen moet werken om die implementatie voor elkaar te krijgen.”
Traumadata 2023
De data over 2023 zijn door alle ziekenhuizen al volledig geregistreerd, maar van een aantal ziekenhuizen moeten de data nog worden aangeleverd en gecontroleerd. Doordat het nieuwe LTR-dataplatform pas afgelopen november in gebruik kon worden genomen, zit er op dit moment nog wat vertraging in de aanlevering bij DHD en de controle. We zijn hard bezig met een inhaalslag; deze data wordt uiteindelijk weer inzichtelijk gemaakt met een infographic (zoals die over de traumadata van 2022).